V okviru druge faze bodo v Stari grofiji uredili razstavne prostore za »in situ« prikaz arheoloških ostalin rimske vile, odkritih ob obnovi Muzejskega trga. Načrtujejo ustrezno razsvetljavo, obnovo arkadnih hodnikov in prenovo fasade celotne stavbe, da bo mogočna vila znova zaživela v vidni veduti mesta.
Župan Mestne občine Celje Matija Kovač je dejal, da bodo s pridobljenim sofinanciranjem lahko obiskovalcem predstavili imenitne freske in ostanke rimske vile iz 1. stoletja ter utrdili položaj Celja kot pomembnega kulturnega in turističnega središča. Obnova fasade bo po njegovih besedah še okrepila prepoznavno silhueto mesta.
Pri oblikovanju razstavnih prostorov so sodelovali arhitekti, arheologi in umetnostni zgodovinarji, da bo predstavitev ostalin usklajena z renesančno arhitekturo in okolico. Projektant Nande Korpnik iz podjetja Korpnik produkcija d.o.o. je ocenil, da bo Stara grofija z drugo fazo prenove obogatila kulturno izkušnjo obiskovalcev ter prispevala k ohranjanju bogate zgodovine Celja.
Stane Rozman, direktor Pokrajinskega muzeja Celje, je dodal, da bo po prenovi v muzeju na ogled ponovno rimski lapidarij, ki bo skupaj z »in situ« freskami in stropom rimske hiše iz 1. stoletja ponudil edinstven vpogled v vsakdanje življenje antične Celeje. Moderna interpretacija naj bi poudarila izjemnost odkritij z Muzejskega trga.
V prvi fazi, zaključeni lani poleti, so zgradili zunanji dvigalo za dostop gibalno oviranim obiskovalcem in namestili klimatsko napravo, s čimer je zagotovljeno dolgoročno ohranjanje umetniških del. Vrednost gradbenih del prve faze je znašala 600 tisoč evrov z DDV, strošek druge faze bo znan po izbiri izvajalca, za kar bodo kmalu objavili javno naročilo.