V akciji so sodelovali še Inštitut za raziskovanje krasa ZRC SAZU, Državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, Jamarska reševalna služba in Društvo za raziskovanje jam Luka Čeč. Zaradi zahtevnosti in potencialne nevarnosti terena tokrat niso vključili prostovoljcev.
Brezno, ki je v preteklosti služilo kot odlagališče, vsebuje predvsem odpadke iz obdobja druge svetovne vojne, med katerimi naj bi bila po pridobljenih zapisnikih tudi neeksplodirana minometna mina. Prav zaradi tega je bila vključena posebna državna enota, ki je zagotovila varno izvedbo odstranjevanja.
"Z akcijo želimo opozoriti na krhkost kraškega sveta in pomen odgovornega ravnanja z naravo," je pojasnil kustos in zgodovinar Tine Kaluža iz Notranjskega muzeja Postojna. Odstranjeni predmeti bodo postali del nove razstave, ki nastaja v okviru projekta Kul(turizem) kot generator razvoja destinacije. Razstava, umeščena v prenovljeno muzejsko klet, bo predstavila tudi konkretne posledice onesnaževanja kraškega podzemlja.
Celoten projekt, vključno s čiščenjem jame in postavitvijo razstave, je ocenjen na 2,1 milijona evrov. Občina Postojna je za izvedbo prejela 1,6 milijona evrov iz sredstev ministrstva za kulturo. Nova razstava bo obiskovalcem ponudila vpogled v zgodovino jamarstva in krasa, hkrati pa izpostavila pomen varovanja občutljivega podzemnega okolja.