Državna tajnica na hrvaškem ministrstvu za finance Tereza Rogić Lugarić je v sredo pred parlamentarno razpravo izpostavila, da mladoletniki ne bodo mogli igrati niti na igralnih avtomatih v gostinskih objektih. Kot je pojasnila, bodo imeli poseben čitalnik identifikacijskih dokumentov. Če ti ne bodo ustrezni, bodo samodejno izključeni iz možnosti igranja.
Sistem bo tako deloval tudi v primeru igralcev iz načrtovanega registra izključenih igralcev, ki ga določa zakon, vodil pa ga bo hrvaški zavod za javno zdravstvo.
Predlog zakona določa tudi strožje omejitve v oglaševanju. To je bilo doslej prepovedano v radijskih in televizijskih oddajah ter tiskanih vsebinah za otroke.
Po novem predlogu zakon prepoveduje oglaševanje v vseh tiskanih medijih, medtem ko bi se na televiziji in radijskih postajah ter na spletu lahko oglaševal med 23. in 6. uro. Izjema bi bile loterijske igre z nizkim tveganjem, pri katerih igralec pozna izid igre, in sicer do največ trikrat na teden, ter ekspresne loterijske igre.
Na Hrvaškem je okoli 50.000 zasvojencev z igrami na srečo, resne težave z njimi pa ima tudi okoli deset odstotkov srednješolcev. Okoli 20 odstotkov Hrvatov sodeluje v igrah na srečo vsak mesec, 380.000 državljanov pa ima težave z obvladovanjem svojih igralniških navad, so novembra lani opozorili udeleženci konference o različnih oblikah zasvojenosti.
Igralnice v Zagrebu je mogoče najti na vsakem koraku, pogosto pa stojijo tudi blizu otroških igrišč, šol in podobno.