Obnova je stala 280.000 evrov z DDV, sredstva pa je prispevalo ministrstvo za okolje in prostor preko koncesionarja Soline pridelava soli, je za STA pojasnil direktor Pomorskega muzeja Sergej Mašera Piran Franco Juri.
V okviru obnove, ki se je končala konec februarja, so sanirali posledice poplav, ki so novembra lani opustošile območje Fontanigge pri Sečovljah in poškodovale tudi muzejske hiše.
V muzeju načrtujejo, da bodo letos s pomočjo sredstev ministrstva za kulturo sanirali še stezo, ki povezuje pristan z muzejem in je trenutno zaprta zaradi nevarne ruševine. Predvidoma naj bi obnovili tudi vsaj eno vetrnico vodne črpalke, je povedal Juri.
Na celotnem območju piranskih solin je bilo nekoč okoli 400 solinarskih hiš. Danes so edine obnovljene hiše pri Muzeju solinarstva in v neposredni bližini območja Lera v Seči, kjer poteka tudi glavna pridelava soli.
V solinarskih hišah si je med drugim mogoče ogledati skladiščenje solinarskega orodja, nekdanje bivalne prostore solinarjev in stalno razstavo o zgodovini solin ter o nekaterih etnoloških značilnostih solinarskega življenja. Za trajnostno mobilnost so obiskovalcem na voljo kolesa.
Ena od štirih obnovljenih hiš je namenjena tudi občasnemu prebivanju prostovoljcev in udeležencev taborov ali umetniških kolonij, ki jih organizira pomorski muzej Piran.
V muzeju za junij sicer pripravljajo lastno razstavo o predmetih in zgodbah iz vhodne Azije, ki so jih s seboj prinesli slovenski pomorščaki, v bivšem skladišču soli Monfort pa bo letos niz predavanj, delavnic in filmov.
Kot je opozoril Juri, utegne biti muzej sicer ob dnevih z zelo slabim vremenom zaprt, saj je dostopnost otežena. "Velik problem ostaja še naprej grožnja poplav. Ne gre pozabiti, da se ta del solin nahaja pod morsko gladino, nasip ob Dragonji pa ostaja problematičen," je še pojasnil direktor pomorskega muzeja.