Veliko pomanjkanje primernih šolskih prostorov je bilo tedaj eden glavnih problemov v Kranju in ostalih večjih krajih po Gorenjskih. S sredstvi samoprispevka so bile v štirih letih, do leta 1968, zgrajene osnovne šole Franceta Prešerna na Zlatem polju, šole v Šenčurju, Cerkljah in Preddvoru ter telovadnica v Stražišču.
Naslednji občinski samoprispevek je bil v Kranju izglasovan za obdobje od leta 1970 do leta 1975. V tem času je bila zgrajena šola v Predosljah ter dograjene in adaptirane centralne in podružnične šole v okolici Kranja. Zgrajeni so bili tudi številni vrtci. V obdobju desetih let je kranjski občini tako uspelo urediti primerne pogoje za pouk vseh šoloobveznih in predšolskih otrok.
Uspeh uresničevanja programov samoprispevkov je spodbudil tudi ostale gorenjske občine, da so prav tako z dodatnimi prispevki občanov hitreje izpeljale velika vlaganja v šolske objekte. Kasneje so s samoprispevki v krajevnih skupnostih gradili lokalno infrastrukturo. Pri urejanju krajev je bil tudi velik prispevek krajanov v materialu in prostovoljnem delu. S samoiniciativnostjo, povezovanjem lokalne skupnosti in izkazovanjem medsebojne skrbi, je vsak posameznik bistveno prispeval k boljšim življenjskim pogojem vseh.
Gorenjski muzej vas vljudno vabi na odprtje razstave SAMOPRISPEVKI ZA ŠOLE IN VRTCE v četrtek, 18. aprila 2024, ob 19. uri v Mestni hiši v Kranju, Glavni trg 4.