Ob otvoritvi razstave Rembrandt - grafike največjega starega mojstra iz amsterdamskega Muzeja Rembrandtova hiša, ki bo na ogled do 30. julija, so govorniki med drugim izpostavili, da veliki mojster povezuje tudi v današnjem času.
Direktorica Narodne galerija Barbara Jaki je današnje odprtje težko pričakovane razstave grafik enega najpomembnejših in najvplivnejših umetnikov zahodne umetnosti označila za velik praznik. Spomnila je, da je bil njegov vpliv na poznejše ustvarjalce izjemen in traja vse do današnjih dni. Enako brezčasna in vedno moderna je po njenih besedah tudi univerzalnost njegovega likovnega izraza, ki mu je zagotovila visoko mesto v zgodovini.
Nizozemski umetnik iz 17. stoletja je po njenih besedah tudi "naš umetnik, le na videz časovno in geografsko oddaljen", a še vedno aktualen v človeški dimenziji svojega dela. Kot je še dodala, Rembrandtove jedkanice enako zavzeto kažejo blišč, tragiko, osebno stisko, grozljivo vsakdanjost berača, liričnost narave, intimo ali mistično doživetje.
"Izjemen ustvarjalni genij je široko paleto izraza interpretiral le z linijo, brez barve in izpopolnil grafično tehniko, kakor še nihče pred njim. Umetnost ima posebno moč, posreduje ideje, poglede, duha časa, a tudi povezuje ljudi, narode, države. Povezala je tudi Slovenijo in Nizozemsko," je še izpostavila direktorica Narodne galerije.
Direktorica Muzeja Rembrandtova hiša Milou Halbesma je poudarila, da razstava v Ljubljani pomeni svojevrsten mejnik. Je prva razstava muzeja v tujini po osmih letih, takrat so jo pripravili na Japonskem. Prav tako izbor Rembrandtovih grafik na razstavi v Ljubljani temelji na podlagi kakovosti in privlačnosti grafik ter razstavi lastni rdeči niti.
Avtor razstave Epco Runia je pojasnil, da so želeli na razstavi pokazati, da Rembrandt ni uporabljal grafik, da bi zgolj reproduciral obstoječe delo, kot je bilo to v navadi v 17. stoletju, ampak da je pri Rembrandtu vsaka grafika samostojno likovno delo. Tudi zaradi tega so grafike na razstavi razporejene v sedem sklopov; upodabljanje narave, ustvarjanje svetlobe in sence, oblikovanje lika, pripovedovanje zgodb, še posebej svetopisemskih, upodabljanje ravne nizozemske pokrajine, eksperimentiranje s tehniko jedkanja in umetniške izmenjave z deli drugih umetnikov.
Runia je obiskovalcem razstave tudi svetoval, da si za grafike vzamejo čas in si jih zelo pozorno pogledajo. V 17. stoletju so grafike držali v rokah in si jih dejansko lahko ogledovali od blizu, kar danes ni več mogoče, je povedal in obiskovalcem položil na srce, da na grafikah raziščejo različne podobe, poiščejo smešne poze in nenavadne predmete, ki se skrivajo v ozadju. "Odprl se vam bo nov svet," je obljubil. Kot svojo najljubšo grafiko "največjega med velikimi umetniki" pa je izpostavil grafiko Trije križi.
Kot je še povedala Halbesma, se tokratna razstava v Ljubljani razlikuje od vseh v preteklosti in tudi tiste, ki je bila na ogled pred 23 leti v Ljubljani. Je pa ta, kot je dejala "čudovita razstava", nastala tudi zaradi dobrega sodelovanja med Muzejem Rembrandtova hiša iz Amsterdama, ki je urejen v hiši, kjer je Rembrandt dejansko živel med letoma 1639 in 1658, ter ljubljansko Narodno galerijo.
Muzej Rembrandtova hiša hrani največjo zbirko umetnikovih grafik na svetu, dejansko vse njegove grafike. Teh zaradi zelo občutljivega papirja grafik nima vedno na ogled in jih za kratek čas prikažejo zgolj občasno, na razstavah največ tri mesece, je še dodala.
Nizozemski veleposlanik v Sloveniji Johan Verboom je prav tako spomnil, da Rembrandt v svoji domovini velja za najbolj znanega nizozemskega umetnika 17. stoletja, velikega mojstra zlate dobe. Za enega bolj znanih nizozemskih slikarjev velja tudi po svetu, čeprav mu, kot je še dodal, "verjetno konkurenco dela Vincent van Gogh".
Rembrandt je, kot je še dodal Verboom, izjemen veleposlanik nizozemske države, sama razstava pa je zanj odraz dobrega sodelovanja med Slovenijo in Nizozemsko. Tako kot razstavo na zelo visoki ravni je ocenil tudi dvostranske odnose med Slovenijo in Nizozemsko.
Tako po besedah Jaki kot nizozemskega veleposlanika ima zasluge, da je po letu dni od začetka pogovorov o Rembrandtovi razstavi v Ljubljani ta dejansko na ogled v Narodni galeriji, tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko. Slednja je ob otvoritvi današnje razstave izpostavila, da ima Rembrandt pomembno mesto tudi znotraj slovenske umetnosti, prav grafike pa so medij, ki je slovensko umetnost vsestransko zaznamoval. Na razstavi se po njenih besedah stikajo tako nizozemski in slovenski kot celostni umetnostni prostor.
Rembrandtovo razstavo v Narodni galeriji dopolnjuje še spremljevalni program, ki vključuje različna vodstva, ustvarjalne tečaje in delavnice.