Policisti ob tej priložnosti znova opozarjajo na prekrške, povezane s pirotehniko in pozivajo k njeni varni uporabi. Kot so pojasnili na Policijski upravi Kranj, namreč gorenjski policisti v zadnjem obdobju sprejemajo več klicev občanov o moteči in hkrati lahko tudi nevarni uporabi pirotehničnih izdelkov.
Policisti občane naprošajo, naj si v primeru nepravilnosti pri uporabi pirotehničnih izdelkov zapomnijo opis oseb, ki taka dejanja izvršujejo in to takoj sporočijo policistom najbližje policijske postaje ali na interventno številko 113. Te prve in hitre informacije so namreč lahko ključne za izsleditev storilcev.
Tako kot vsako leto bodo policisti v teh prazničnih dneh poleg stalnih nalog zagotavljanja varnosti občanov, premoženja, varnosti cestnega prometa in javnega reda in miru, posebno pozornost namenili prav nadzoru nad nepravilno uporabo pirotehnike. "Želimo si, da bi to obdobje minilo čim bolj mirno in predvsem varno," so poudarili.
Gorenjski policisti so ob tem pozivali, naj bo uporabe pirotehničnih izdelkov čim manj. "Vsak pok prinaša strah in nevarnost tako za ljudi in živali kot za okolje. Skupaj ustvarimo praznično vzdušje brez strahu in nevarnosti," je izpostavil predstavnik za odnose z javnostmi na Policijski upravi Kranj Roland Brajič.
Če se pirotehnika vseeno uporablja, je treba poskrbeti, da je to v okviru dovoljenega in da se uporablja varno ter pravilno. "Upoštevajte, da nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči, moti živali, povzroča požare, onesnažuje okolje in poškoduje javno ter zasebno infrastrukturo," je pojasnil Brajič.
Staršem je položil na srce, naj otrokom ne dovolijo uporabe priotehnike. Opozoril je, da je v Sloveniji prepovedana posest in uporaba petard vseh vrst. Je pa dovoljena uporaba nekaterih drugih pirotehničnih izdelkov. Prodaja in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je časovno omejena. Njihova prodaja je dovoljena od 19. do 31. decembra, uporaba pa dovoljena od 26. decembra do 1. januarja.
Tudi omenjenih izdelkov pa ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
"Če se ne morete upreti uporabi pirotehnični izdelkov, jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah in ulicah ali prek družbenih omrežjih. Izkušnje kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna," je morebitne uporabnike pirotehnike opozoril Brajič in dodal, da sta prepovedana tudi predelava in lastna izdelana.
Zaradi nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov lahko posameznika doleti globa v višini od 400 evrov dalje in zaseg pirotehničnega izdelka. Obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi pa prepoveduje zakon o zaščiti živali, ki za takšna ravnanja predvideva najmanj 800 evrov kazni.