Pri pogovoru o spolnosti pri hematološko-onkoloških bolnikih, ki ga je STA pripravila v sodelovanju s Slovenskim združenjem bolnikov z limfomom in levkemijo L&L, so sodelovali specialistka interne medicine in hematologije ter spolne medicine Frosina Krstanoska, magistra zdravstvene nege Polona Rihtaršič in podpredsednica navedenega združenja Milena Remic.
Po besedah Remičeve hematološko-onkološki bolniki redko spregovorijo o svojih težavah s spolnostjo, a so v društvu s pojavi težav kljub temu seznanjeni že več kot 10 let. To so potrdili tudi z anonimno anketo, v kateri je 60 odstotkov vprašanih bolnikov odgovorilo, da imajo težave s spolnostjo.
Kot so pojasnili bolniki, so najprej beležili fizične težave, ki lahko vodijo v psihične težave, oboje pa lahko vplivajo na odnose, ki na koncu vodijo v pomanjkanje spolne želje. Da beležijo pomanjkanje spolne želje, je v anketi odgovorilo veliko bolnikov, zaradi pomanjkanja pa prihaja do razpok v partnerskih odnosih, je povedala.
To potrjujejo tudi študije, je dejala Krstanoska. Med težavami bolnikov je tudi sama navedla zmanjšano željo po spolnosti, pa tudi erektilno disfunkcijo in težave z orgazmom. Izguba spolne želje je lahko pri bolnikih, ki so v procesu zdravljenja, po njenih besedah začasna, lahko pa bolnika obremenjuje daljše obdobje.
Rihtaršičeva je pojasnila, da so omenjeni bolniki v določenem obdobju zdravljenja ločeni od svojih partnerjev, saj so nameščeni v sterilne bolnišnične sobe. Ko se vrnejo iz bolnišnice, s partnerji pogosto spijo v ločenih posteljah oz. prostorih.