Kaj se zgodi, ko nanjo pozabimo?
Visok krvni tlak
Kri je sestavljena iz 98 % vode. Ko je telo dehidrirano, se kri zgosti. Presek krvnih žil se zoži in krvni tlak naraste.
Nastanek gub
Ko ne popijemo prave količine vode, smo izpostavljeni nenadzorovanemu debeljenju in pospeševanju procesa staranja, kar vodi do nastanka gub.
Utrujenost in zaspanost
Po raziskavah lahko celo blaga dehidracija povzroči utrujenost in zaspanost. Ko napolnimo nivo vode v telesu, občutek izgine.
Revmatska bolečina
Lahko rečemo, da voda maže sklepe. Zmanjša trenje v njih. Kronična dehidracija povzroči drgnjenje sklepov, kar vodi v vnetje.
Težave z mehurjem in ledvicami
V telesu imamo veliko strupenih snovi, ki ustvarjajo idealno okolje za mikroorganizme. Ko je naše telo dehidrirano in voda skozenj ne teče v pravi količini, postanejo naše ledvice in mehur bolj dovzetni za okužbe in vnetja.
Migrene in alergije
Slabo hidrirano telo poveča izločanje histamina. Je hormon, ki koordinira vpijanje vode v našem telesu. Manj, ko pijete vodo, večja je verjetnost alergij in migrene.
Težave s kožo
Dehidrirano telo vodi do dehidracije kože. To pa vodi do razpokanih ustnic, aken, luskavice in celo ekcemov.
Bolečine v želodcu in zaprtje
Voda navlaži prebavni trakt. Kadar je ni dovolj, ostane hrana v črevesju, kar vodi do zaprtja. Suhe želodčne stene pogosteje dražijo prebavni sokovi, kar vodi v bolečine v želodcu in zgago.
Težave s koncentracijo
Možgani so sestavljeni iz 75 % vode. Če ne pijemo dovolj, se ustvari manj energije, kar vodi do slabše koncentracije in kratkoročnih težav s spominom. Na primer, imamo težavo z zapomnitvijo preprostih informacij.
Povišan holesterol
Ko naše celice zaznajo primanjkljaj vode, začnejo tvoriti holesterol.
Slab zadah
Da bi telo ustvarilo slino, potrebuje zadostno količino vode v telesu. Zahvaljujoč vodi se bakterije odplaknejo iz ust. Presežek teh bakterij povzroča slab zadah.