Ob uporabi traku je zdravstvena obravnava varnejša, zaposleni so bolj samozavestni, možnost nastanka napak pa je minimalna, je v izjavi za medije poudaril vodja Simulacijskega centra ZD Ljubljana Uroš Zafošnik.
Otroka s pomočjo traku zmerijo v dolžino ter ocenijo, koliko je star in kakšna je njegova teža. Na traku so zapisana zdravila, ki so primerna za otroka določene višine in teže. Razporejena so po barvah, ob tem pa so zabeleženi tudi primerni odmerki, je pojasnila vodja Pediatrične nujne medicinske pomoči ZD Ljubljana Tatjana Grmek Martinjaš. S trakom si lahko zaposleni pomagajo pri obravnavi otrok, ki tehtajo od dva do 45 kilogramov, je pojasnila.
Pediatrični barvni trak uporabljajo vsi pediatri v ZD Ljubljana, na voljo je tudi zdravnikom, ki delujejo v Splošni nujni medicinski pomoči (SNMP), ki jo organizira ljubljanski zdravstveni dom. Uporabljale naj bi ga tudi nekatere enote nujne medicinske pomoči drugih zdravstvenih domov.
Na vprašanje, kakšni so odzivi, je Grmek Martinjaš odgovorila, da s terena prihajajo pohvale. Nekatera zdravstvena stanja so pri otrocih namreč redka, zato trak z izpisanimi podatki preprečuje možnosti napak.
Ob tem so v ZD Ljubljana medijem danes predstavili tudi tako imenovani protokol rdeči alarm. Poleg naročenih kroničnih pacientov se namreč srečujejo tudi z vitalno ogroženimi, zato se morajo hitro in učinkovito odzvati v primeru akutnega poslabšanja zdravja pacienta.
V tem primeru je poleg pravilne oskrbe bistven predvsem čas, ko oskrbo začnejo. V ta namen so v ZD Ljubljana izdelali protokol aktivacije dežurne ekipe v primeru nujnega stanja. Rdeči alarm je proces, ko začnejo z aktivacijo dežurne ekipe v osnovnem zdravstvu za nujne akutne primere kjer koli v zdravstvenem domu ali njegovi neposredni okolici, ki hitro in učinkovito ukrepa v primeru nujnega stanja.