Na Onkološkem inštitutu Ljubljana in v Državnem programu obvladovanja raka se tudi letos pridružujejo Movembru, mesecu ozaveščanja o preventivi in zgodnjem odkrivanju raka pri moških.
"Vemo, da so moški še vedno manj pozorni na lastno zdravje, zato je takšna akcija, kot je Movember, ko cel mesec poudarjamo pomembnost in spodbujamo k odgovornosti do skrbi za zdravje, izjemnega pomena," so na inštitutu in v državnem programu obvladovanja raka v današnji izjavi za javnost povzeli besede vodje multidisciplinarnega tima za raka prostate na Onkološkem inštitutu Ljubljana in vodje strokovne skupine za raka prostate pri Državnem programu obvladovanja raka (DPOR) Janke Čarman.
Podatki kažejo, da bo med rojenimi leta 2021 do svojega 75. leta starosti za rakom predvidoma zbolel vsak drugi moški. Zato je nujno, da vsakdo pozna dejavnike tveganja za nastanek, prepozna morebitne simptome, se na njih hitro odziva in se redno udeležuje presejalnega programa Svit, poudarjajo v izjavi.
"Preventiva in zgodnje odkrivanje bolezni namreč pomenita boljši izid zdravljenja, večjo verjetnost preživetja in boljšo kakovost življenja, ne samo v času zdravljenja, temveč tudi kasneje v življenju," izpostavlja Čarman.
V letu 2021 je v Sloveniji za rakom prostate zbolelo 1617 moških, umrlo pa 487. Za rakom mod je v letu 2021 zbolelo 122 moških, umrlo sedem, za pljučnim rakom pa je v tem letu zbolelo 945 moških, umrlo pa 723.
Strokovnjaki Onkološkega inštituta Ljubljana in Državnega programa obvladovanja raka moškim svetujejo odločitev za zdrav življenjski slog, redno samopregledovanje mod in redno udeležbo v presejalnem programu Svit.