Preizkušanje faze III je primerjalo injekcijo protivirusnega zdravila lenacapavir, ki se daje dvakrat letno, s široko uporabljano dnevno PrEP tableto, ki vsebuje dve različni protivirusni zdravili. Raziskovalci podjetja Gilead Sciences so v reviji New England Journal of Medicine objavili, da med več kot 2.100 ženskami in dekleti, ki so prejemale lenacapavir, ni bilo novih okužb. V nasprotju s tem je bilo med 1.100 ženskami, ki so dnevno jemale PrEP tableto Truvada, prvo možnost PrEP, ki je postala dostopna leta 2012, zabeleženih 16 novih okužb.
Mlade ženske in najstnice iz podsaharske Afrike spadajo v skupino z visokim tveganjem za okužbo s HIV-om. Po podatkih Skupnega programa Združenih narodov za HIV/AIDS je bilo leta 2023 od 4.000 mladih žensk in najstnic, starih od 15 do 24 let, ki so se okužile s HIV-om, okoli 75 odstotkov iz podsaharske Afrike.
Študije so pokazale, da so mlade ženske in najstnice pripravljene jemati PrEP, vendar obstajajo ovire za uporabo preventivnega zdravila zaradi stigme, povezane s HIV-om. Nekatere ženske se bojijo, da bodo drugi domnevali, da so HIV pozitivne, če jemljejo zdravila. Epidemiologinja Amrita Rao opozarja, da se uporaba PrEP-a, zlasti stalna in dosledna, sooča z izzivi, kot so pritisk partnerjev in vrstnikov, omejeno razumevanje lastnega tveganja ter pomanjkljivo znanje in komunikacija ponudnikov storitev.
Čeprav je lenacapavir obetavno zdravilo, obstajajo skrbi glede postopkov odobritve in dostave zdravila, kar bi lahko vplivalo na njegovo široko uporabo. Rezultati te študije so bili predstavljeni tudi na Mednarodni konferenci o aidsu v Münchnu, kar dodatno poudarja pomen iskanja učinkovitih rešitev za boj proti okužbi s HIV.