Pojasnila je, da v zadnjih letih prejema številna vprašanja glede cepiva proti raku. Trenutno se v svetu preizkušajo tri cepiva, ki obetajo spremembe v zdravljenju že obolelih bolnikov, kar je vzbudilo veliko navdušenja – in to povsem upravičeno.
»Manj razumljivo pa je, da že več kot desetletje obstaja cepivo, ki lahko prepreči nastanek šestih vrst raka, kar pomeni, da ljudje sploh ne bi zboleli. A kljub temu je zanimanje in navdušenje nad tem cepivom bistveno manjše (okoli 50 %) ali skorajda ni prisotno,« je poudarila onkologinja prof. dr. Ocvirk, dr. med.
Doc. dr. Urška Ivanuš, zdravnica in predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku, je opozorila na resnost okužb s HPV (humani papiloma virus). »Zaradi okužbe s HPV v Sloveniji letno zboli za rakom več kot 150 žensk in več kot 40 moških, približno 1.600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Okužba s HPV je namreč nujna za nastanek raka materničnega vratu, povzroča pa tudi raka penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in ustnega žrela, pa tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla.« Dodala je še, da so rezultati raziskave, ki so jo izvedli na podlagi podatkov v registru ZORA, pokazali, da imajo dekleta, ki so bila cepljena proti HPV, za skoraj polovico manjšo verjetnost za razvoj predrakavih sprememb materničnega vratu kot tista, ki niso bila cepljena. In to kljub temu, da je trenutna precepljenost le okoli 50-odstotna. »Ko bo precepljenost večja, bo predrakavih in rakavih sprememb še manj,« je poudarila.
HPV se lahko prenaša s stikom s kožo ali sluznico genitalij, zadnjika in ustno-žrelnega področja. Poznanih je več kot 200 tipov HPV, od katerih jih približno 45 povzroča okužbe na spolovilih in drugih predelih telesa. Večina okužb ni nevarna in ne povzroča težav, približno 13 genotipov pa lahko, če okužba traja dlje časa, povzroči mutacije, ki lahko vodijo v raka.
Cepljenje proti HPV je varno in učinkovito, novost za leto 2024 pa je, da je cepljenje proti HPV tudi za fante in mlade moške do 26. leta starosti zdaj brezplačno, saj ga krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Nadja Šinkovec Zorko, zdravnica z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je izpostavila: »Cepljenje je najboljša zaščita pred okužbami s HPV in boleznimi, ki jih te povzročajo. Cepljenje proti HPV se bo letos izvajalo na sistematskih pregledih v 6. razredu osnovne šole ter v 1. in 3. letniku srednje šole za fante, ki še niso bili cepljeni, ter dekleta zamudnice. Prav tako se od letos lahko cepijo tudi vsi mladi do 26. leta starosti, ki še niso bili cepljeni, in sicer pri svojem izbranem zdravniku ali v cepilnih ambulantah.«
Raziskave so pokazale, da se je pri ženskah, ki so bile cepljene proti HPV v zgodnjem mladostništvu, tveganje za raka materničnega vratu zmanjšalo za skoraj 90 % v primerjavi z necepljenimi ženskami.
Cepilna točka v UKC Ljubljana
Doc. dr. Nina Grasselli Kmet, dr. med., vodja Cepilnega centra UKCL nam je pojasnila: »Večina ljudi se okuži že kmalu po začetku spolne dejavnosti, zato je pogostost okužb najvišja pri mladostnikih in mlajših odraslih, starih 15-25 let. Okužbe s HPV večinoma potekajo asimptomatsko, pri nekaterih okuženih se razvije kronična okužba, ki vodi v nastanek genitalnih bradavic ali določenih rakov. Praktično vsi primeri raka materničnega vratu so vzročno povezani z okužbo s HPV, zato je izjemno pomembno, da okužbo preprečujemo.«
Cepilna točka v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana omogoča brezplačno cepljenje proti okužbam s HPV za vse mlade do 26. leta starosti, ki še niso bili cepljeni. Gre za eno prvih cepiv za preprečevanje raka. »V Sloveniji je na voljo varno devet valentno cepivo, ki varuje pred genotipi HPV, ki lahko povzročajo predrakave spremembe in raka materničnega vratu, raka penisa, raka ustnega žrela, raka zadnjika, in druge,« še nadaljuje vodja Cepilnega centra UKCL.
Cepljenje je preprosto in hitro, izvajajo ga izkušeni zdravstveni delavci, ki so na voljo tudi za odgovore na vsa morebitna vprašanja. Je ključnega pomena za preprečevanje okužb s HPV, ki lahko vodijo do različnih vrst raka.
»Cepljenje proti HPV na naši cepilni točki v UKC Ljubljana poteka vsak torek in četrtek med 12:00 in 15:00 uro in sicer na lokaciji DTS Urgenca pri Polikliniki, vhod iz Njegoševe. Cepijo se lahko tudi samoplačniki. Naročite se lahko na elektronski naslov cepljenje.info@kclj.si ali na telefonsko številko 01/522 4628,« pojasni še Matjaž Prešeren, koordinator Cepilnega centra UKCL, višji medicinski tehnik, z 32-letnimi izkušnjami na področju zdravstva.
»Na žalost opažamo, da prebivalstvo še vedno ni dovolj ozaveščeno o možnosti prostovoljnega, in za stare do dopolnjenega 26. leta tudi brezplačnega, cepljenja proti okužbam s HPV. V cepilnem centru se pogosto soočamo z vprašanji o možnih neželenih učinkih cepiva in trajnosti zaščite, ki jo zagotavlja cepljenje. Naša ekipa, ki jo sestavljata zdravnik in diplomirana medicinska sestra, se z vsakim posameznikom pogovori in strokovno odgovori na vsa vprašanja, da bi zagotovili njihovo zaupanje v učinkovitost in varnost cepljenja,« še doda.
Za konec koordinator Cepilnega centra UKCL pojasni še: »Cepljenje proti HPV ima velik pomen za posameznika in družbo. Posameznik, ki se cepi, zmanjša svoje tveganje za razvoj raka, zato apeliram na starše – cepite svoje otroke v 6. razredu osnovne šole, pa tudi na vse mladostnike, saj je cepljenje najbolj učinkovito, če se opravi v obdobju zgodnjega mladostništva, predno pride do stika s HPV. Pomembno je vedeti, da cepljenje ne zdravi že obstoječih okužb s HPV in njihovih posledic.«