Slovenski nogometni reprezentant Erik Janža je bil na letošnjem evropskem prvenstvu v nogometu prvi Slovenec, ki je zabil gol z največjo hitrostjo žoge. Ob tem so na NIJZ navedli, da je imel kot mladostnik prekomerno telesno maso. S pomočjo preventivnih zdravniških pregledov je spremenil življenjske navade in pridobil mišično maso ter izboljšal telesno zmogljivost.
Izboljšanje njegovega telesnega zdravja mu je pomagalo pri izgradnji kariere, saj je postal profesionalni športnik. Zaradi lastnih izkušenj ga NIJZ postavlja v ospredje kot primer pomena vključevanja otrok v športne aktivnosti. Z njegovo pomočjo so oblikovali pet nasvetov za starše, kako lahko poskrbijo za boljše telesno in duševno zdravje svojih otrok.
NIJZ starše nagovarja k skrbi za preventivne preglede otrok. Poudarili so tudi, naj ob vpisu v šolske in obšolske aktivnosti ne pozabijo na telesno dejavnost, ki pozitivno vpliva na otrokovo telesno in duševno zdravje, izboljšuje družbene odnose in vpliva na učni uspeh otrok. Ob tem svetujejo, naj otroke spodbujajo tudi k sodelovanju v meritvah športnovzgojnega kartona, ki se izvajajo v vseh slovenskih šolah.
Poleg telesne aktivnosti je NIJZ poudaril tudi skrb za uravnoteženo prehrano. Telo potrebuje hranila za izgradnjo kosti, mišic, notranjih organov in za optimalno delovanje možganov, zato je po navedbah NIJZ pomembno, da otroci zaužijejo dovolj kakovostne in raznolike hrane.
Janža je v pogovoru v okviru programa Zdaj dejal, da je vsak starš lahko vzor svojemu otroku, saj ima zgled starša odločilno vlogo pri oblikovanju zdravih gibalnih navad. Staršem je iz osebnih izkušenj svetoval, naj verjamejo v svoje otroke in naj jih spodbujajo k vztrajanju v športnih aktivnostih, tudi če niso v dejavnosti takoj uspešni.
NIJZ je kot zadnji nasvet navedel omejitev časa pred zasloni, pred katerimi danes otroci preživijo večino prostega časa. Janža je poudaril pomen spodbujanja otrok k telesni aktivnosti in zabavi v naravi, saj si z gledanjem v ekran uničujejo kariero in prihodnost.
Program preventivnega zdravstvenega varstva otrok in mladostnikov Zdaj se osredotoča na zdravstvene probleme, kot so rast in razvoj, način življenja, ki vpliva na njihovo telesno, duševno in socialno zdravje. Na spletni strani otrokom, mladostnikom, študentom in staršem ponujajo vsebine in najnovejše smernice s področja telesne dejavnosti, prehrane, duševnega zdravja, cepljenja, varnosti in drugih vsebin s področja krepitve zdravega življenjskega sloga.