Kot poroča italijanski medij L'Indipendente, industrija s predelanimi ribjimi izdelki uspešno cilja na otroke, saj dodaja snovi, ki izboljšajo okus in teksturo. Vendar to ne pomeni boljše hranilne vrednosti. Ribje palčke pogosto vsebujejo le med 50 in 60 odstotkov rib, preostanek pa predstavljajo moka, škrob, sladkor, sol, voda, rastlinska olja in aditivi. Vse to znižuje njihovo prehransko kakovost.
Najbolj skrb vzbujajoča pa je prisotnost rakotvornih in strupenih snovi, kot so glicidol, akrilamid in estri maščobnih kislin 3-MCPD. Te se razvijejo pri predelavi rastlinskih olj na visokih temperaturah, predvsem med cvrtjem. Čeprav so količine teh snovi nizke, lahko njihovo dolgotrajno kopičenje v telesu škodi zdravju, še posebej pri rednih uživalcih.
Revija Bon à Savoir je na švicarskem trgu testirala 15 najpogosteje prodajanih znamk ribjih palčk in potrdila prisotnost teh snovi. Izjema so bile organske ribje palčke Naturaplan, ki niso vsebovale glicidola. Podobne ugotovitve je avgusta lani objavila tudi analiza nemške potrošniške organizacije Oekotest, ki je v 11 od 19 izdelkov zaznala estri maščobnih kislin 3-MCPD.
Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je že opozorila na tveganje za mlajše potrošnike, predvsem tiste, ki uživajo večje količine predelane hrane. V sporočilu so zapisali, da so ravni sicer varne za večino populacije, vendar obstaja možnost tveganja za otroke, ki so največji porabniki teh izdelkov.
Strokovnjaki tako svetujejo previdnost pri vključevanju predelanih ribjih izdelkov v prehrano otrok in spodbujajo iskanje bolj kakovostnih alternativ. Sveže ribe, čeprav zahtevnejše za pripravo, ostajajo najboljša izbira za zdravo in uravnoteženo prehrano.