Pet stvari, ki se jim izogibajte po obroku

Čeprav smo pogosto v skušnjavi, da bi po obroku telovadili, spali ali celo zaužili sadje, strokovnjaki opozarjajo, da lahko takšne navade škodijo prebavi in splošnemu zdravju. Dietetičarka Manisha Chopra navaja nekaj ključnih dejavnosti, ki se jim je po obroku bolje izogniti.

Pet stvari, ki se jim izogibajte po obroku

Po njenih besedah uživanje sadja po obroku, čeprav je sicer izjemno zdravo, lahko ovira prebavo. Sadje se namreč meša s hrano, ki je že v želodcu, kar lahko zmanjša absorpcijo hranil in povzroči prebavne težave. Priporoča, da sadje uživamo ločeno in ne kot del glavnega obroka.

Druga pomembna navada je izogibanje kajenju. Kajenje je sicer že samo po sebi škodljivo, vendar je takoj po obroku celo desetkrat bolj škodljivo. Cigarete vsebujejo rakotvorne snovi, ki lahko poslabšajo sindrom razdražljivega črevesja in povečajo tveganje za ulcerozni kolitis.

Tudi spanje neposredno po obroku je po mnenju strokovnjakov slaba izbira. Ležanje povzroči dvig prebavnih sokov iz želodca, kar lahko povzroči zgago in moti proces prebave. Prav tako vpliva na hitrost prebavljanja hrane in lahko privede do neprijetnega napihnjenega občutka.

Presenetljivo je tudi opozorilo glede tuširanja. Tuširanje takoj po obroku povzroči prerazporeditev krvi proti koži, saj telo uravnava telesno temperaturo. Posledično prebavni sistem prejme manj energije, kar lahko upočasni prebavo in povzroči nelagodje.

Na koncu strokovnjaki svetujejo, naj se izogibamo vadbi takoj po jedi. Vadba lahko zmoti prebavni proces, povzroči bruhanje, napihnjenost ali težave z mehkim blatom. Priporočljivo je, da z vadbo počakamo vsaj eno uro po obroku, da se hrana delno prebavi.

Za ohranjanje zdravja prebavnega sistema strokovnjaki poudarjajo zmernost in upoštevanje preprostih priporočil. Izogibanje tem navadam bo pripomoglo k boljši prebavi in splošnemu počutju.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.