Poznavanje simptomov je pomemben korak za zgodnje odkrivanje te zahrbtne bolezni. Med najpogostejše opozorilne znake spadajo nenadna izguba teže, zlatenica (porumenelost kože), bolečine v trebuhu ali hrbtu ter občutek utrujenosti. Čeprav simptomi pogosto niso izraziti vse do poznejših stopenj, je lahko že poznavanje teh prvih znakov ključno za pravočasno ukrepanje in diagnozo.
Dejavnike tveganja za raka trebušne slinavke lahko razdelimo na spremenljive in nespremenljive. Genetika na primer sodi med nespremenljive dejavnike tveganja; ocenjeno je, da je le približno 10% primerov raka trebušne slinavke povezanih z dednimi geni. Kljub temu pa je pomembno poudariti, da večina ljudi lahko izboljša življenjske navade, kar lahko zmanjša verjetnost za razvoj bolezni. Prehrana in telesna teža predstavljata pomembna spremenljiva dejavnika. Ugotovljeno je bilo, da debelost povečuje tveganje za raka trebušne slinavke za približno 20%, zato lahko vzdrževanje zdrave telesne teže igra pomembno vlogo pri preprečevanju bolezni.
Prav tako je mogoče zmanjšati tveganje z ustreznim življenjskim slogom. Raziskave kažejo, da uživanje uravnotežene prehrane z več svežega sadja in zelenjave ter manj rdečega in predelanega mesa lahko prispeva k zmanjšanju tveganja. Poleg tega lahko redna telesna vadba, izogibanje alkoholu in kajenju prav tako ugodno vplivajo na zdravje trebušne slinavke in zmanjšajo verjetnost za razvoj raka.