Raziskava, ki jo je NIJZ opravil leta 2023 med več kot 7500 prebivalci, kaže, da je MDMA vsaj enkrat poskusilo 3,3 odstotka ljudi, kokain 3,1 odstotka in amfetamin 2,7 odstotka. V raziskavi je 1,8 odstotka vprašanih priznalo neustrezno uporabo psihoaktivnih zdravil na recept, največkrat v kombinaciji z alkoholom.
Raziskava je pokazala tudi rabo sintetičnih kanabinoidov med študenti. V raziskavi Fakultete za farmacijo je 6,3 odstotka študentov poročalo o uporabi novih psihoaktivnih snovi, 7,4 odstotka pa o uporabi sintetičnih kanabinoidov, pri čemer so najpogosteje navedeni HCC, HCCacetat in H4-CBD.
Poleg anketnih podatkov so lani na Inštitutu Jožefa Stefana spremljali prisotnost prepovedanih drog v odpadnih vodah večjih slovenskih mest. Najvišjo prisotnost kokaina, MDMA, metamfetamina in ketamina so zaznali v Ljubljani, medtem ko je bil amfetamin najbolj razširjen v Velenju, konoplja pa v Kopru. V zadnjih petih letih je uporaba večine drog ostala razmeroma stabilna, izjema je kokain, katerega prisotnost se je povečala v Mariboru, Domžalah-Kamniku, Velenju in Novem mestu.