Svetovna kampanja ob letošnjem dnevu poteka pod geslom Babice: ključne v izrednih razmerah. V Zbornici so poudarili, da babice predstavljajo hrbtenico zdravstvenih storitev na področju spolnega in reproduktivnega zdravja. Njihovo delo je posebej dragoceno v kriznih okoliščinah, kjer zaradi okrnjenega zdravstvenega sistema pogosto ostajajo edina dostopna zdravstvena pomoč za ženske in novorojenčke.
Predsednica sekcije babic Saša Matko je ob tem izpostavila, da lahko babice zagotovijo kar 90 odstotkov potrebnih storitev za materino in otroško zdravje ter imajo ključno vlogo pri zmanjševanju umrljivosti mater in novorojenčkov. V krizah ne skrbijo le za fizično zdravje, ampak tudi za psihološko podporo in ozaveščanje skupnosti.
Po besedah predsednice Zbornice – Zveze Anite Prelec je babištvo samostojen in reguliran poklic, ki mora imeti enakovredno mesto v zdravstvenem sistemu. Dodala je, da babice niso prisotne zgolj v porodni sobi, temveč spremljajo ženske v vseh življenjskih obdobjih in skrbijo za izobraževanje ter zdravstveno vzgojo širše skupnosti.
V Sloveniji je trenutno v register izvajalcev zdravstvene ali babiške nege vpisanih 609 babic in babičarjev. Zbornica si prizadeva za povečanje števila vpisnih mest v programe študija babištva, saj je kakovostna in dostopna babiška oskrba mogoča le z ustreznim številom usposobljenih strokovnjakov.
Ob mednarodnem dnevu babic pozivajo k večjemu prepoznavanju njihove vloge in vključevanju v načrtovanje odzivov na krizne razmere, saj so prav babice pogosto tiste, ki lahko najhitreje in najučinkoviteje zagotovijo pomoč ženskam v stiski.