Pri pomanjkanju spanja se zmanjša proizvodnja hormonov, ki ohranjajo kožo hidrirano in napeto, kar lahko vodi v izgubo kolagena. Posledično koža postane bolj občutljiva za znake staranja, saj izgubi elastičnost in se pojavijo gube. Zmanjšan spanec hkrati povečuje raven stresnega hormona, kar lahko prispeva k izsušenosti in oslabelosti kože.
Pogost pojav pri pomanjkanju spanja so tudi podočnjaki. Ti so posledica tankosti kože okoli oči, kjer je kapilarna mreža bližje površini, kar postane še izrazitejše ob pomanjkanju spanja. Poleg tega izguba maščobe na tem predelu in kopičenje melanina vplivata na temnejše barvanje kože okoli oči.
Za preprečevanje tovrstnih težav strokovnjaki svetujejo vzdrževanje dobre higiene spanja. To vključuje zadostno dolžino in kakovost spanca, redno spanje in prebujanje ob enakem času, ter izogibanje dejavnikom, ki motijo spanec, kot so obilen obrok tik pred spanjem, uporaba elektronskih naprav in stres. Poleg tega priporočajo vzdrževanje mirnega in temnega okolja za spanje ter ohranjanje zdravih življenjskih navad, vključno z redno telesno vadbo.
Kakovosten spanec ima daljnosežne koristi za zdravje in dobro počutje, vključujoč pozitiven učinek na zdravje kože.