Svetovna gospodarska rast bo letos po pričakovanjih zdrsnila pod tri odstotke, kjer naj bi ostala dlje časa. Sloveniji je medtem IMF nazadnje za letos napovedal 1,8-odstotno krepitev BDP.
IMF je januarja v vmesni napovedi izboljšal napoved za letošnjo svetovno gospodarsko rast, in sicer glede na oktobrsko napoved za 0,2 odstotne točke na 2,9 odstotka.
Pričakovati je, da bo spomladanska napoved ostala v podobnih okvirih, kar pomeni, da se bo globalna rast BDP - kljub temu da niso bila uresničena najbolj pesimistična pričakovanja po ruski agresiji v Ukrajini - letos v primerjavi s tisto v letu 2022 umirila. Lani je namreč po zadnjih ocenah sklada dosegla 3,4 odstotka.
Umiritev je zlasti posledica praktično prepolovitve rasti v razvitih državah, medtem ko naj bi predvsem azijske velesile predstavljale motor rasti, tudi Kitajska, ki se pobira po upočasnitvi rasti zaradi drakonskih koronskih omejitev.
Izvršna direktorica IMF Kristalina Georgieva je minuli teden opozorila, da bo svetovna rast BDP v naslednjih petih letih verjetno ostala približno triodstotna, kar je najslabša napoved od 90. let prejšnjega stoletja. Takšni slabi obeti bodo v škodo vsem, predvsem najbolj ranljivim, je dodala. V IMF so obenem opozorili, da bi nadaljevanje geopolitičnih trenj rast lahko še dodatno znižalo.
Sklad bo v sklopu novih gospodarskih napovedi objavil tudi najnovejše makroekonomske ocene za Slovenijo. Nazadnje ji je jeseni za letos ob vztrajanju visoke inflacije napovedal 1,8-odstotno gospodarsko rast in najverjetneje tokrat večjih prilagoditev ne bo. Prvič pa bodo znane napovedi za leto 2024.