Predloga predstavljata enega od osrednjih zakonodajnih projektov ministrstva za okolje, podnebje in energijo v tem letu, pripomogla pa naj bi k pospešitvi zelenega prehoda.
Med glavnimi cilji predloga zakona o infrastrukturi za alternativna goriva in spodbujanju prehoda na alternativna goriva v prometu so po navedbah ministrstva dostopna javna polnilna infrastruktura za vozila, skladen razvoj mreže polnilnic po celotni državi, ki ne bi upošteval le ekonomske upravičenosti infrastrukture, in stabilen dolgoročni vir financiranja mreže.
Slovenija po deležu vozil na alternativni pogon namreč precej zaostaja za povprečjem EU, zato upajo, da bo zakon to pomagal spremeniti. Nakupe takšnih vozil nameravajo med drugim spodbuditi s posodobljenim sistemom subvencij s posebnim poudarkom na posameznikih z nižjimi osebnimi dohodki.
Predlog drugega zakona med drugim prinaša poenostavitev postopkov za umeščanje naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov v prostor. Pri deležu obnovljivih virov energije se je Slovenija namreč znašla v velikem zaostanku, postopki za umeščanje tovrstne infrastrukture v prostor pa so trenutno zapleteni in dolgotrajni.
Ukrepi se po navedbah ministrstva nanašajo predvsem na sončno in vetrno energijo. Kot zagotavljajo, bo okoljska zakonodaja še naprej v celoti spoštovana.
Na dnevnem redu današnje vladne seje je ob tem še predlog uredbe o pomoči energetsko intenzivnim podjetjem za višje cene električne energije, ki so posledica vpliva cen ogljika na stroške proizvodnje elektrike. Uredba ob pomoči spodbuja varčevanje z energijo, prehod na oskrbo iz obnovljivih virov in druge podnebne ukrepe. Shema pomoči je vredna 99,15 milijona evrov, Evropska komisija jo je že odobrila.