Đedović Handanović je v ponedeljek v razpravi, ki jo je v sodelovanju s srbsko gospodarsko zbornico organiziralo ministrstvo za rudarstvo in energetiko, poudarila, da je glavni namen novega zakona zagotavljanje večje zanesljivosti oskrbe z električno energijo. Če bo zakon sprejet, bo po njenih besedah, ki jih povzema srbska tiskovna agencija Tanjug, odpravljena prepoved gradnje jedrskih elektrarn.
Na zanesljivost oskrbe z električno energijo je ob četrtkovem obisku francoskega predsednika Emmanuela Macrona opozoril tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić. Glede morebitnega razvoja jedrskega programa je izpostavil, da Srbija čez deset let ne bo imela več dovolj električne energije, če ne bo koristila jedrske, državi pa sta podpisali tudi pismo o zavezi za oceno potenciala za razvoj civilnega jedrskega programa v Srbiji.
Predlagane spremembe zakona o energetiki po besedah pristojne ministrice sicer urejajo glavne korake morebitne mirnodobne uporabe jedrske energije v Srbiji na podlagi smernic Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), pripravili pa so jih v skladu s predpisi Evropske unije.
Možnost odprave moratorija na jedrsko energijo v Srbiji, ki je kandidatka za članstvo v EU, se je odprla po tem, ko je uradni Beograd sprejel zeleni načrt Bruslja za ukinitev proizvodnje električne energije iz premoga v Evropi do leta 2050. Pet srbskih ministrstev je v juliju podpisalo tudi memorandum o soglasju z 20 fakultetami, znanstvenimi inštituti in energetskimi družbami glede možnosti razvoja jedrske energije, navaja mreža Radio Slobodna Evropa.