Po besedah odvetnika Montecrista Marka Zamana so uspeli skleniti dogovor, ki je usmerjen dolgoročno. Vse Modianine poslovalnice v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji so že odprte. Neporavnanih obveznosti do zaposlenih ni, je zagotovil. "Verjamem, da v nadaljevanju do podobnih nesoglasij ne bo prihajalo," je dodal.
Zadovoljstvo z dogovorom je izrazil tudi odvetnik Fortenove Uroš Pogačnik. "Obe strani v dogovorjenem vidita tudi prihodnost sodelovanja," je dodal.
Do spora med podjetjema je prišlo zaradi različnega razumevanja pogodb in višine najemnin za prostore, ki jih Modiana najema od Mercatorja. Spor je šel tako daleč, da so Modianine trgovine v Domžalah, Rogaški Slatini, Krškem, Mariboru, Slovenski Bistrici, Slovenskih Konjicah, centru Supermesto Ptuj, Trebnjem, Kamniku in v Maximarketu v Ljubljani konec oktobra zaprle svoja vrata.
Modiana ima sicer po državi 24 poslovalnic, doseženi dogovor pa se nanaša tudi na 18 poslovalnic v Srbiji in na Hrvaškem.
Dogajanje je bilo po navedbah Modiane posledica dolgotrajnega spora med družbami iz skupine Fortenova ter podjetji Montecristo SL, Modiana ZG in Modiana SR. Kot so konec oktobra pojasnili v objavi na družbenem omrežju Facebook, so bili prepričani, da Fortenova s sklenitvijo nove pogodbe o pogojih najema konec oktobra lani misli resno.
Takrat so namreč z Mercatorjem podpisali novo najemno pogodbo za Modianine trgovine, ki da je predvidevala nižjo ceno najema. Pričakovali so, da se bo nova najemna pogodba spoštovala, a naj bi Mercator nadaljeval z obračunavanjem najemnine po prejšnji, višji ceni.
V Mercatorju so medtem vztrajali, da trditev, da sta podjetji Montecristo SL in Mercator oziroma Fortenova podpisali novo najemno pogodbo, ne drži, temveč so sklenili dogovor med strankama, da se bodo podpisale nove najemne pogodbe z novimi pogoji in nižjo najemnino. Ta dogovor pa je imel po njihovih besedah tudi druge elemente; med drugim naj bi se družba Montecristo SL zavezala, da bo izročila ustrezna zavarovanja v obliki bančne garancije.
Zagotovili so, da so se navedenega dogovora držali in zaračunavali nižje najemnine, medtem ko se podjetje Montecristo SL ni držalo svojega dela dogovora in ni izročilo garancij, s februarjem letos pa da je prenehalo plačevati kakršnokoli najemnino in stroške. "Mercator je bil zato primoran, da podjetje Montecristo najprej obvesti o namerah in zaradi neodzivanja odstopi od dogovora ter odpove najemne pogodbe," so zapisali.