Tuje notranje podjetje je podjetje s sedežem v Sloveniji, nad katerim ima nadzor institucionalna enota s sedežem v drugi državi. Na Statističnem uradu RS nadzor spremljajo po državi končnega lastnika, ki je lahko pravna ali fizična oseba.
Tuja notranja podjetja v Sloveniji so bila po ta teden objavljenih podatkih urada leta 2022 pod nadzorom 107 različnih držav, od tega je bilo 90 odstotkov evropskih. Približno polovico tujih notranjih podjetij so nadzirale članice EU. Več kot polovica jih je bila pod nadzorom Italije, Srbije, Avstrije, Rusije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Nemčije.
Ekonomsko najpomembnejša tuja notranja podjetja so bila pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice. Ustvarila so več kot tretjino celotne dodane vrednosti in skoraj polovico vseh bruto investicij, ustvarjenih v tujih notranjih podjetjih.
Največ tujih notranjih podjetij se je ukvarjalo z dejavnostmi iz skupine ostalih storitev (49,1 odstotka). Sledile so skupine dejavnosti trgovina (25,9 odstotka), gradbeništvo (13 odstotkov) in industrija (12 odstotkov).
Skoraj polovico vseh bruto investicij in več kot tretjino celotne dodane vrednosti, ki so jih ustvarila tuja notranja podjetja v Sloveniji, so prispevala industrijska podjetja s predelovalnimi dejavnostmi. Zaposlovala so tudi več kot tretjino vseh oseb, ki so delale v tujih notranjih podjetjih.