Tako kot v letu 2022 se je tudi lani največji delež podjetij ukvarjal s strokovnimi, znanstvenimi in tehničnimi dejavnostmi (17,9 odstotka). Sledila so podjetja na področju dejavnosti trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil ter gradbeništva.
Na letni ravni se je število podjetij najbolj povečalo v poslovanju z nepremičninami (7,1 odstotka) in drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (6,9 odstotka). Število zaposlenih in samozaposlenih pa se je v medletni primerjavi najbolj povečalo v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (6,5 odstotka) ter poslovanju z nepremičninami (4,4 odstotka).
Največ prihodka so leta 2023 ustvarila podjetja v dejavnosti gostinstvo, in sicer 29,4 odstotka. Sledile so predelovalne dejavnosti (24,8 odstotka) ter oskrba z električno energijo, plinom in paro (7,8 odstotka).
Najizrazitejšo rast prihodkov so statistiki zaznali v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (20,3 odstotka) ter gradbeništvu (18,1 odstotka).
Največji del skupnega prihodka od prodaje so ustvarila srednje velika in velika podjetja. Srednje velika podjetja so ustvarila 23,6 odstotka prihodka od prodaje, velika pa 33,8 odstotka. Skupno so ta podjetja zaposlovala več kot polovico vseh zaposlenih in samozaposlenih v podjetjih (53,4 odstotka).
Velika večina lani delujočih podjetij se je z vidika števila zaposlenih sicer uvrščala med mikropodjetja, torej so zaposlovala manj kot 10 oseb. Takih je bilo 95 odstotkov podjetij.
V primerjavi z letom 2022 se je tako število podjetij kot tudi število zaposlenih in samozaposlenih oseb lani najizraziteje povečalo v občini Ljubljana. Prvih je bilo za 1761 več, drugih pa za 29,9 odstotka. Na drugem mestu je bila pri obeh kazalnikih občina Maribor, kjer bila rast za 544 oziroma za 7,3 odstotka.