Obisk delegacij bo vključeval sodelovanje na Kitajskem mednarodnem uvoznem sejmu (CIIE) v Šanghaju ter sejmu ProWine Shanghai, kjer se bodo predstavili slovenski vinarji. Poleg tega bodo slovenska podjetja sodelovala na poslovnih forumih in bilateralnih srečanjih v Pekingu.
Kot je poudarila Natalija Stošicki, direktorica za strateški razvoj in internacionalizacijo na GZS, predstavljajo delegacije pomemben korak pri odpiranju vrat slovenskih podjetij na kitajski trg. "Naš cilj je predstaviti Slovenijo kot zanesljivega poslovnega partnerja in raziskati nove poti sodelovanja, ki bodo koristile obema državama," je pojasnila Stošicki. Dodala je, da bosta sejma CIIE in ProWine Shanghai slovenskim podjetjem omogočila globalno predstavitev svojih izdelkov in storitev ter vzpostavitev novih partnerstev.
Prva delegacija, ki šteje 56 članov, bo Kitajsko obiskala med 2. in 7. novembrom, spremljal pa jih bo tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. V sklopu tega obiska bodo slovenska podjetja sodelovala na investicijski konferenci ter obiskala Kitajski mednarodni uvozni sejem v Šanghaju. Delegacija bo v tem času predstavila napredne slovenske proizvodne in zelene tehnologije ter inovativne rešitve, pri čemer bo poudarek na avtomobilski in visokotehnološki industriji. Ob tej priložnosti bo GZS organizirala številne dogodke za poslovno povezovanje, obisk pa bo vključeval tudi srečanja s kitajskimi visokotehnološkimi podjetji.
Druga delegacija s 17 člani, ki jo bo spremljala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, bo obiskala Šanghaj in Peking med 10. in 16. novembrom. Organizatorji obiska so Gospodarska zbornica Slovenije, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Veleposlaništvo RS v Pekingu in Konzulat RS v Šanghaju. Delegacija se bo udeležila sejma ProWine China, kjer bodo predstavljena slovenska vina in visokokakovostni kmetijsko-prehrambeni izdelki. Poleg sejma bo GZS organizirala poslovna foruma in B2B sestanke v obeh mestih, kjer bodo slovenski predstavniki raziskovali možnosti za povečanje izvoza kmetijskih izdelkov ter trajnostno proizvodnjo hrane.
Obisk obeh delegacij na Kitajskem je pomembna priložnost za slovenska podjetja, saj lahko tako krepijo trgovinske vezi z eno najmočnejših svetovnih gospodarstev. S tovrstnimi pobudami Slovenija nadaljuje s spodbujanjem internacionalizacije svojega gospodarstva in odpiranjem novih poti za gospodarsko rast ter dolgoročno sodelovanje s Kitajsko.