Dobiček pred davki je povečala za odstotek na 134,5 milijona evrov, čisti dobiček pa zmanjšala za dva odstotka na 110,2 milijona evrov. Rezultat je nad načrti, nanj pa so vplivale tudi prilagoditve okolju, so številke pospremili v skupini.
Obseg obračunane kosmate zavarovalne premije je lani na ravni skupine nanesel 1,48 milijarde evrov, kar je devet odstotkov več kot v letu 2021, skupina Triglav pa je dosegla premijsko rast v vseh treh zavarovalnih segmentih in na vseh trgih, je Zavarovalnica Triglav danes objavila na spletnih straneh Ljubljanske borze.
Premija premoženjskih zavarovanj se je zvišala za 12 odstotkov, življenjskih in pokojninskih zavarovanj za šest odstotkov, zdravstvenih zavarovanj pa za tri odstotke. V Sloveniji je bila rast sedemodstotna in je bila skladna z gibanjem trga, na drugih trgih regije Adria pa je bila 12-odstotna, so pojasnili v zavarovalnici. Na mednarodnem trgu je bila premijska rast 17-odstotna.
Obračunani kosmati zneski škod so se lani povečali za 13 odstotkov na 832,2 milijona evrov. "K njihovemu povečanju so prispevali tudi naravni množični škodni dogodki v ocenjeni višini 32,1 milijona evrov, kar presega petletno povprečje za več kot 20 odstotkov," so navedli v zavarovalnici.
Kombinirani količnik skupine je dosegel 88,1 odstotka, na kar je učinkoval predvsem škodni količnik, izboljšan zaradi učinka delnega sproščanja škodnih rezervacij. Zaradi pritiskov inflacije, povečanega obsega poslovanja ter investiranja v digitalizacijo in druge razvojne aktivnosti so se za 12 odstotkov povečali kosmati obratovalni stroški skupine (374,9 milijona evrov), so nanizali.
"Povečan obseg poslovanja in delno sproščanje škodnih rezervacij, oblikovanih v preteklih letih, sta uspešno nadomestila višje škode ter stroške poslovanja zaradi večje aktivnosti prebivalstva in gospodarstva, višje inflacije in drugih vplivov iz okolja," je ob tem pojasnil član uprave Zavarovalnice Triglav Uroš Ivanc.
Na zadnji dan leta 2022 je bilančna vsota skupine pri 4,1 milijarde evrov, celotna vrednost kapitala je znašala 752,8 milijona, kosmate zavarovalno-tehnične rezervacije pa 3,1 milijarde evrov.
"Skupina Triglav ostaja finančno močna, na njen finančni položaj pa so v 2022 pomembno vplivale razmere na finančnih trgih, povišana inflacija in višje izplačilo dividend. Kljub povečanemu obsegu tveganj je bila kapitalska ustreznost skupine ob koncu leta visoka in se je nahajala okrog spodnjega roba ciljnega razpona, ki smo si ga začrtali," je poudaril predsednik uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Slapar.
Iz zavarovalnice so danes sporočili še, da ima skupina začrtane strateške ambicije trajnostnega razvoja na okoljskem, družbenem in upravljavskem področju do leta 2025. Sistematično jih izvaja v obeh strateških dejavnostih, v lastnih procesih, v odnosu do družbenega okolja in pri korporativnem upravljanju, so podčrtali.
V tej luči znižujejo porabo energije, papirja in obseg odpadkov. V letu 2022 so znižali ogljični odtis za 11 odstotkov ter izvedli prve naložbe v solarne panele. Povečali so delež električnih in hibridnih vozil v voznem parku ter delovali v smeri digitalizacije in brezpapirnega poslovanja, so našteli.
Sicer pa Skupina Triglav nadaljuje digitalno transformacijo in razvoj storitveno naravnanih poslovnih ekosistemov.
Predsednik uprave Slapar je z lani pokazanim zadovoljen: "Lani smo naredili pomembne razvojne korake in v zahtevnem poslovnem okolju dosegli dobre rezultate, ki potrjujejo robustnost našega poslovnega modela ter prilagodljivost in uspešnost začrtane strategije. Na teh podlagah smo se lahko tudi ustrezno prilagajali razmeram iz okolja, predvsem povečani rasti inflacije in neugodnemu stanju na finančnih trgih."