Luksemburški regulator avdiovizualnih vsebin ALIA, na katerega so se obrnili v Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS, je namreč odločil, da nacionalni seznam pomembnejših športnih dogodkov za televizijski prenos, ki ga je vlada potrdila septembra in na podlagi zakona o avdiovizualnih storitvah navaja športne dogodke, ki jih mora videti vsaj 75 odstotkov prebivalcev, ne zavezuje United Media s sedežem v Luksemburgu. Zatrdili so, da mora biti seznam najprej notificiran pri Evropski komisiji in objavljen v uradnem listu EU.
Iz United Media so sporočili, da odločitvi pritrjujejo. "Odločitev ALIA namreč potrjuje, da ni pravne podlage za kakršnekoli škodljive ukrepe, kar je stališče, ki ga že ves čas zagovarja tudi United Media, in sicer, da morajo biti vsi ukrepi, ki jih v zvezi s pravicami za prenos pomembnejših športnih dogodkov sprejme Republika Slovenija, utemeljeni na poštenih, razumnih in sorazmernih zahtevah, ter da morajo spoštovati pravni okvir in veljavne postopke prava EU," so navedli v pisnem odzivu.
Obenem se v družbi iz skupine United Group, katere del v Sloveniji je tudi telekomunikacijski operater Telemach, veselijo nadaljnjega konstruktivnega sodelovanja z vsemi relevantnimi deležniki in upajo, da bo to sodelovanje upoštevalo interes vseh vpletenih. "Kakršnikoli ukrepi, ki bi škodovali ali retroaktivno koristili samo eni strani medijskega ekosistema v Sloveniji, ne morejo biti skladni z evropskimi načeli in vladavino prava," so prepričani.
Pristojne slovenske organe pa pozivajo, naj obravnavajo že večkrat vložene pritožbe v zvezi z "očitno koordiniranim zavračanjem sodelovanja večjih slovenskih telekomunikacijskih operaterjev z družbo United Media". Programi Sportklub so namreč vidni le naročnikom Telemacha, saj United Media in ostali operaterji ne najdejo skupnega jezika glede cenovnih pogojev.
Na ministrstvu za kulturo so medtem spomnili, da gre pri potrjenem seznamu za predlog sveta za radiodifuzijo in da ministrstvo kot resor za področje medijev le sodeluje v postopku javnega posveta, ki ga je svet po zakonu dolžan izpeljati med zainteresiranimi stranmi v postopku oblikovanja predloga seznama.
Vlada je predlog novega seznama prejela konec marca, torej še v času prejšnje ministrske ekipe. Ker pa je vmes z delom začela nova sestava sveta, je tega vlada zaprosila, da se do predloga opredeli. Novoimenovani svet je konec julija vladi predlagal, da seznam sprejme. Vladi je predlagal tudi, da seznam sprejme še pred uradno notifikacijo pri Evropski komisiji oziroma da se postopek notifikacije izvede po potrditvi seznama na nacionalni ravni.
Na ministrstvu pravijo, da so aprila poslali dopis Evropski komisiji s prošnjo, da pojasni postopek notifikacije. Komisija je, kot navajajo, v odgovoru med drugim zapisala, da se mora članica EU v prvi vrsti odločiti, ali sploh želi imeti priznan seznam na ravni unije - zaradi majhnega trga je to v Sloveniji po oceni ministrstva vprašljivo - ali želi imeti seznam, veljaven le na nacionalni ravni.
Svet je v julijski argumentaciji zapisal, da zaradi aktualnega stanja v zvezi s prenosi določenih dogodkov s predloga seznama, šlo je na primer za nekatere zelo odmevne kvalifikacijske tekme košarkarske reprezentance za svetovno prvenstvo 2023, "s sprejemom seznama najbrž ni smiselno odlašati, po drugi strani pa bi ponoven pregled dogodkov, ki se uvrščeni na aktualni predlog sveta, predvidoma terjal veliko časa, še posebej, če bi bilo določene postopke treba izvesti znova".
Glede notifikacije seznama pri Evropski komisiji je po mnenju sveta tako možno tudi stališče, da se notifikacija opravi po sprejemu seznama na nacionalni ravni, saj je možno tako nacionalno kot tudi evropsko zakonodajo razumeti tudi na ta način, pravijo na ministrstvu. "Vnaprejšnja notifikacija bi postopek sprejetja seznama lahko bistveno podaljšala, s tem pa bi bili lahko bistveno prizadeti tudi interesi gledalcev v Sloveniji," poudarjajo.
Svet bo zdaj na prošnjo ministrstva, povezano z notifikacijo pri Evropski komisiji, nadaljeval z obravnavo teme in predvidoma najprej opravil primerjalno analizo seznama ter nadaljeval s pregledom zadnjega seznama. Kot predlagatelj seznama je namreč dolžan pripraviti utemeljitev javnega interesa za vsak dogodek na seznamu, postopek notifikacije pa nato opravi ministrstvo.