"Še nobeno leto ni bilo tako dobro, čeprav v zadnjih štirih, petih letih beležimo kar močno povečanje zanimanja za naše produkte," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal član uprave NLB Skladov Blaž Bračič.
Neto vplačil, to je skupna višina vplačil v vzajemne sklade, zmanjšana za izplačila, je bilo do konca septembra za 189,5 milijona evrov. Po tem kazalniku je bil tržni delež NLB Skladov, kjer opažajo, da se finančna pismenost med slovenskimi vlagatelji povečuje, 52,3-odstoten. Tržni delež v čisti vrednosti sredstev v upravljanju med slovenskimi družbami za upravljanje pa je konec septembra znašal 40,2 odstotka, je še navedel Bračič.
Družba NLB Skladi letos praznuje 20 let od ustanovitve. Predsednik uprave Luka Podlogar je povedal, da so se od skromnih začetkov leta 2004 do danes razvili v največjo družbo za upravljanje ne samo v Sloveniji ampak tudi v širši regiji jugovzhodne Evrope.
V Sloveniji trenutno upravljajo približno 2,8 milijarde evrov premoženja. Od tega je za 2,3 milijarde evrov premoženja nekaj manj kot 95.000 vlagateljev v krovnem skladu, ki je sestavljen iz 20 različnih podskladov. "Zelo ponosni smo, da v naših skladih varčuje skoraj pet odstotkov Slovencev," je dejal Podlogar in dodal, da so edina slovenska družba za upravljanje s skladom, ki pretežni del svojih sredstev vlaga v Slovenijo.
Preostalih 477 milijonov evrov premoženja pa upravljajo v okviru storitve gospodarjenja s finančnimi inštrumenti.
Omenjenima storitvama so letos dodali še novo, to je upravljanje alternativnih investicijskih skladov, namenjeno sicer zgolj profesionalnim vlagateljem. Alternativni investicijski skladi običajno vlagajo v manj tipične oblike naložb in kot je pojasnil Podlogar, so kot prvi produkt na tem področju razvili sklad z imenom Zeleni prehod 1. "Gre za infrastrukturne naložbe, ki so povezane z zelenim prehodom," je dejal in dodal, da na tem področju vidijo izjemno velike potrebe po finančnih sredstvih.
Leto 2024 je za NLB Sklade po njegovih besedah pomembno tudi zato, ker so začeli z intenzivno mednarodno širitvijo. V maju so tako kupili makedonsko družbo Generali Investments Skopje in jo avgusta preimenovali v NLB Fondovi Skopje. Septembra pa je bil na NLB Sklade prenesen stoodstotni delež srbske družbe Kombank Invest Beograd, ki so jo pred kratkim preimenovali v NLB Fondovi Beograd.
Jugovzhodna Evropa je sicer za upravljalce premoženja razmeroma majhen trg. Vseeno pa v NLB Skladih v teh državah vidijo veliko priložnosti. "Obseg BDP v teh državah se povečuje, povprečna plača se približuje magičnim 1000 evrom, ki jih vidimo kot mejo, nad katero ljudje začnejo bolj intenzivno vlagati v investicijske produkte," je pojasnil Podlogar. "Naše poslanstvo je, da razvijemo to tržišče in tudi komitentom NLB v teh državah ponudimo kakovostne investicijske produkte," je dejal Podlogar.
Leto 2024 je bilo zaenkrat odlično za delniške naložbe in zelo solidno za obvezniške naložbe. Višji upravitelj premoženja v NLB Skladih Rok Potočnik sicer ne verjame, da se bodo na delniških trgih ponovile takšne donosnosti, kakršne smo beležili lani. Največje priložnosti medtem vidi v panogi umetne inteligence in kibernetske varnosti.
V NLB Skladih pričakujejo, da globalno gospodarstvo v prihodnjih mesecih ne bo zašlo v recesijo. Brezposelnost bo ostala nizka, inflacija blizu ciljnih ravni, gospodarska rast pa pozitivna, čeprav ne izrazito visoka. Podporo delniškim tečajem bodo dajale visoke rasti dobičkov podjetij ter nadaljevanje nižanj obrestnih mer večine pomembnejših centralnih bank, je še povedal Potočnik.