Kot je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave Primata Matjaž Andric, sprememba lastništva podjetju prinaša večje možnosti za nadaljnji razvoj in lažji prodor na mednarodne trge ter hkrati večje investicije v njuna proizvodna obrata v Sloveniji in Srbiji. V Mariboru Primat zaposluje okoli sto, v srbski tovarni v Baljevcu pa še 80 ljudi.
V sklopu združitve je med drugim predvideno, da bodo z znatnim vlaganjem spodbudili rast družbe ter nadgradili ključne delovne veščine in orodja zaposlenih ter povečali priložnosti za njihov uspeh, je dodal Andric.
"Veseli nas, da se je novi lastnik odločil ohraniti blagovno znamko Primata, ki je na slovenskem in mednarodnih trgih prepoznana kot jamstvo za kakovostne varnostne rešitve. Združeni bomo še močnejši in bomo lažje ustvarjali produkte z najvišjo stopnjo zaščite, zanesljivosti in dodane vrednosti," je še dejal.
Direktorica družbe Primat Sistemi Tanja Djokić je dodala, da partnerstvo s priznano skupino za njih pomeni izjemno priložnost, da nadgradijo dolgoletno tradicijo kakovosti in inoviranja. "Zelo smo ponosni, da je Gunnebo prepoznal naš velik potencial in da bomo postali ključni del proizvodne strategije družbe Gunnebo Safe Storage v Evropi," je dejala.
Gunnebo je sicer mednarodna korporacija s sedežem v Göteborgu, specializirana za varnostne izdelke predvsem na področju nadzora vhodov in varnega skladiščenja. Skupina deluje v 24 državah po vsem svetu in zaposluje več kot 3500 ljudi, lani pa je ustvarila dobrih 400 milijonov evrov prihodkov.
Podrobnosti o vrednosti posla so poslovna skrivnost, prvi mož skupine Gunnebo Stefan Syren pa je dejal, da je naložba v Primat in njegovo ekipo strokovnjakov dokaz njihove zaveze k inoviranju, rasti in zagotavljanju dodane vrednosti za stranke.
"Načrtujemo, da bomo nadaljevali odlično delo Primata ter podpirali in nadalje razvijali že obstoječe prodajne poti. Obenem si bomo prizadevali iskati nove priložnosti za varno hrambo. To pridobitev bomo z veseljem predstavili tako obstoječim kot novim strankam, ki jih podpiramo s ciljem, da skupaj ustvarimo varnejši svet," je dodal.
Dosedanji lastniki Primata so ob prodaji svojih deležev izrazili zadovoljstvo, da so uspeli v Slovenijo pripeljati odgovornega lastnika, ki je pripravljen nadaljevati dolgoletno tradicijo izdelave varnostne opreme.
Vstop novega lastnika, ki je prepoznaven po vsem svetu ter se ponaša z vrhunskim znanjem in razvejano prodajno mrežo, bo po njihovem omogočil hitrejši razvoj podjetja, s tem pa tudi izboljšanje delovnih pogojev in stabilnost zaposlitve v vseh družbah skupine.
Poslovanje Primata je lani precej zaznamovalo preoblikovanje njihovega največjega kupca bankomatnih sefov iz ZDA, ki je v prvem polletju precej znižal naročila. V drugi polovici leta so se razmere po besedah Andrica le normalizirale, tako da se je raven sodelovanja vrnila na prvotno raven, počasi pa so se začela krepiti tudi naročila ostalega programa.
Podjetje je leto zaključilo z 11,4 milijona evrov prihodkov, od katerih so kar 95 odstotkov opravili na tujih trgih, skoraj polovico v ZDA. Primat je leto zaključil s 170.000 evri čistega dobička, kar je precej manj kot leto prej, ko so ga dosegli skoraj 700.000 evrov.
Glede na razmere, ki kažejo na okrevanje po lanskem upadu, so načrte družbe letos znova postavili na ravni doseženih rezultatov v letu 2022, ko je prodaja znašala nekaj manj kot 13,5 milijona evrov, po besedah Andrica pa jih bodo celo nekoliko presegli.
Lani in letos je podjetje tudi s pomočjo nepovratnih sredstev Spirita izpeljalo nekaj pomembnih investicij v skupni vrednosti 1,5 milijona evrov. Gre za njihov največji investicijski ciklus v zadnjih 15 letih, s katerim so zagnali nekaj novih strojev.