Na vsaj enem zasebnem potovanju je bilo 28 odstotkov prebivalcev, so sporočili s statističnega urada. V primerjavi z istim obdobjem leta 2021 se je povečalo število potovanj v tujino.
Prebivalci Slovenije so v zadnjem četrtletju lani opravili okoli 1,2 milijona turističnih potovanj. Med temi je bilo nekaj več kot milijon (90 odstotkov) zasebnih potovanj.
Polovico teh potovanj so opravili na domačih tleh, polovico pa v tujini. Ponovno je bila najbolj priljubljena tuja destinacija Hrvaška. Največ domačih turistov je za prevoz uporabilo osebna motorna vozila (85 odstotkov), pet odstotkov jih je potovalo z avtobusom in osem odstotkov z letalom.
V povprečju je domači turist na zasebnem potovanju potrošil 90 evrov na dan. V Sloveniji so dnevni izdatki znašali 62 evrov, v tujini pa 107 evrov, so še zapisali statistiki.
Nekaj več kot 70 odstotkov prebivalcev Slovenije se v zadnje lanskem trimesečju za potovanje ni odločilo. Izmed tistih, ki v opazovanem obdobju niso zasebno potovali, jih je največ (29 odstotkov) kot glavni razlog za to navedlo pomanjkanje prostega časa, 23 odstotkov jih ni potovalo zaradi pomanjkanja finančnih sredstev, 18 odstotkov zaradi zdravstvenih razlogov, nekaj pa jih ni čutilo potrebe po potovanju (15 odstotkov).
Prebivalci Slovenije so v zadnjem četrtletju ustvarili okoli 3,7 milijona vseh prenočitev, od tega jih je bilo 3,3 milijona zasebnih. V povprečju so domači turisti na turističnem potovanju in na potovanju zasebne narave prenočili 3,2-krat.
Največ prebivalcev Slovenije je na zasebnih potovanjih bivalo pri sorodnikih in prijateljih (34 odstotkov), 26 odstotkov jih je izbralo hotele in podobne objekte, 22 odstotkov pa se jih je odpravilo v lastna počitniška bivališča. Na svojih potovanjih v tujini so se najpogosteje odločili za bivanje v najetih nastanitvenih obratih, kot so hoteli in podobni objekti, v Sloveniji pa največ za nenajete nastanitvene objekte.
Najmanj enega poslovnega potovanja se je v opazovanjem obdobju udeležilo 86.000 (17 odstotkov) prebivalcev. Skupno je bilo opravljenih okoli 111.000 poslovnih potovanj, od tega 69 odstotkov v tujino. Udeleženci poslovnih potovanj so največ izdatkov namenili nastanitvi; njihova povprečna dnevna poraba pa je obsegala 165 evrov.