Po poročanju medijev, kot so Nikkei in Financial Times, bi povezovanje podjetjema omogočalo lažje tekmovanje s kitajskimi proizvajalci električnih vozil in ameriško Teslo.
Nissan in Honda sta sicer že marca letos sporočila, da preučujeta možnost strateškega partnerstva na področju električnih vozil. Po ocenah analitikov je bil namen te poteze dohiteti kitajske tekmece, ki so si na področju električnih vozil izborili prednost.
Tiskovni predstavnik družbe Honda je danes za AFP dejal, da je morebitna združitev med možnostmi, o katerih se razpravlja. "Razpravljamo o možnostih prihodnjega sodelovanja med Hondo in Nissanom na različnih področjih, med njimi pa so tudi ta iz najnovejših poročil, vendar ni še nič odločeno," je pojasnil.
Iz Nissana so medtem sporočili, da vsebina medijskih poročil ni nekaj, kar sta napovedali podjetji. "Kot je bilo napovedano marca letos, Honda in Nissan preučujeta različne možnosti za prihodnje sodelovanje ... Če bo prišlo do kakršnihkoli posodobitev, bomo o tem ob ustreznem času obvestili naše zainteresirane deleženike," so zapisali.
Nissan se je znašel v resnih poslovnih težavah, prejšnji mesec je napovedal ukinitev 9000 delovnih mest in oklestil napoved letošnjih prihodkov. Prav tako je napovedal zmanjšanje proizvodnje za 20 odstotkov.
Kot poroča japonski časnik Nikkei, Honda in Nissan razmišljata o delovanju v okviru holdinga in bosta kmalu podpisala memorandum o soglasju. O svojih deležih in drugih podrobnostih se bosta odločila pozneje, prav tako pa naj bi si želela, da bi v holding sčasoma vključila tudi japonski Mitsubishi Motors, poročanje časnika povzema AFP.
Časnik Financial Times je medtem poročal, da so pogovori o združitvi še v začetni fazi. Vendar pa naj bi obstajali pomisleki glede morebitnega negativnega političnega odziva, saj bi združitev lahko povzročila znatno zmanjšanje števila delovnih mest.
Da Honda preučuje več možnosti, vključno z združitvijo, tesnejšim poslovnim povezovanjem ali ustanovitvijo holdinga, je za Bloomberg povedal izvršni podpredsednik podjetja Shinji Aoyama.
Kitajska je lani prehitela Japonsko kot največja izvoznica vozil na svetu, k čemur je pripomogla njena prevlada na področju električnih vozil. Japonska podjetja so na tem področju zaostala, saj so se osredotočila na hibridna vozila, še navaja AFP.