Realni prihodek se je v obeh znižal. Stopnja varčevanja je bila v območju z evrom višja za 0,8 odstotne točke, v EU pa za 0,6 odstotne točke, je danes objavil Eurostat.
Realna potrošnja gospodinjstev v območju z evrom je bila nižja za 1,2 odstotka, potem ko je v prejšnjem četrtletju ostala stabilna. V EU je padla za 0,9 odstotka, potem ko je v tretjem četrtletju narasla za 0,5 odstotne točke, kažejo podatki evropskega statističnega urada.
Realni prihodek gospodinjstev v območju z evrom je bil nižji za 0,5 odstotka, potem ko se je v tretjem četrtletju znižal za 0,1 odstotka.
Realni prihodek gospodinjstev v EU je bil nižji za 0,3 odstotka, potem ko se je v četrtletju pred tem že znižal za 0,5 odstotka.
Bruto razpoložljivi dohodek gospodinjstev je bil nominalno in sezonsko prilagojeno v območju z evrom višji za 2,2 odstotka in v EU za 2,4 odstotka, kar evropski statistiki pripisujejo dvigom prihodkov zaposlenih.
Stopnja varčevanja gospodinjstev se je v območju z evrom povečala za 0,8 odstotka in v EU za 0,6 odstotka.
Med državami članicami, za katere so bili na voljo podatki, se je stopnja varčevanja povečala v šestih, v eni ostala nespremenjena, zmanjšala pa v sedmih državah.
Največjo rast so opazili na Portugalskem (+6,1 odstotka), Češkem (+5,4 odstotka) in v Španiji (+5,8 odstotka), in sicer, kot pojasnjuje Eurostat, predvsem zaradi povečanja bruto razpoložljivega dohodka.
Največji padec so na drugi strani zaznali v Avstriji (-7,2 odstotka), Belgiji (-2,4 odstotka) in Italiji (-1,8 odstotka).
Stopnja investicij gospodinjstev je bila v območju z evrom in v EU nižja za po 0,3 odstotka.
Med državami, za katere so bili podatki objavljeni, se je stopnja investicij povečala v dveh državah, ostala stabilna v treh ter se znižala v devetih.
Največjo rast sta zabeležili Avstrija (+0,9 odstotka) in Madžarska (+0,4 odstotka). Največji padec pa so zaznali na Irskem, Danskem, Švedskem in Portugalskem (v obeh štirih primerih za -0,4 odstotka) in Španiji (-0,5 odstotka).
Za Slovenijo Eurostat ni imel podatkov.