"Glavne žrtve brexita so manjša podjetja, med katerimi so številna obupala nad sodelovanjem. Za velika podjetja brexit predstavlja določen strošek, ampak so se naučila z njim spopasti," je za dpa dejal nemški veleposlanik na Otoku Miguel Berger.
Dvostranska trgovina med Veliko Britanijo in Nemčijo se je po njegovih ocenah zmanjšala za 10 do 15 odstotkov, Otok pa po izstopu iz EU konec januarja 2020 ne sodi več med deset največjih nemških trgovinskih partnerjev.
Poslovanje se je po navedbah vodje nemško-britanske gospodarske zbornice v Londonu Ulricha Hoppeja prilagodilo novim razmeram, trgovina pa raste. To je po njegovi oceni podlaga, da bodo posledice brexita srednjeročno zbledele. Je pa ob tem izpostavil nove težave na vidiku za izvoznike hrane iz EU, ki se bodo po njegovem pojavile, ko bo Velika Britanija po več zamudah uvedla nadzor uvoza živalskih in rastlinskih izdelkov.
Shevaun Haviland iz britanske gospodarske zbornice je po pisanju dpa za Finance Times nedavno dejala, da bi evropski predpisi o emisijah ogljikovega dioksida lahko pripomogli k enostavnejšemu trgovanju z oddaljenimi državami v primerjavi z državami EU.
Kmetijski in kemijski sektor, ki ju že zadevajo nove carinske dajatve zaradi brexita, morajo zdaj poročati o dobavnih verigah, emisijah ogljikovega dioksida in uporabi plastične embalaže. Haviland je britansko vlado tudi pozvala, naj svoja pravila prilagodi evropskim.
Nemškim podjetnikom poslovanje z Otokom otežujejo tudi pravila o prebivanju tujcev, zaradi česar je pošiljanje usposobljenega osebja v Veliko Britanijo postalo težje, dolgoročne selitve pa dražje. Britanska vlada je namreč nedavno kot del ukrepov za zmanjšanje neto priseljevanja napovedala močno zvišanje dohodka, potrebnega za bivanje tujih delavcev.
York-Alexander von Massenbach iz britanske gospodarske zbornice v Nemčiji je medtem prepričan, da se je privlačnost Velike Britanije precej zmanjšala. Kot je dejal, so se zmanjšale tudi akademske izmenjave.
Podjetja s sedežem v Veliki Britaniji se pri ponujanju kratkoročnega pripravništva ali tečajev soočajo z zapletenimi in nenehno spreminjajočimi se možnostmi za izdajo viz, je pojasnil.
Von Massenbach v luči čakajočih sprememb zakonodaje EU v Veliki Britaniji, ki se nanaša na področja trgovine, konkurence, zaposlovanja in varstva potrošnikov pričakuje naraščajočo pravno negotovost, še piše dpa.