Ameriški kapital se vse bolj obrača nazaj k domačim naložbam, kar je v luči spremenjene trgovinske politike ZDA vodilo v ohlajanje vlaganj na evropski celini. Vodja Ernst & Young Nemčija Henrik Ahlers ob tem poudarja, da preobrata tega trenda v kratkem ni pričakovati.
Prvič doslej so ZDA kot največjega tujega investitorja v Nemčiji prehitela kitajska podjetja, ki so v tej državi lani izvedla 96 projektov, ZDA pa 90. Kitajske investicije so v primerjavi z letom 2023 sicer upadle za tri odstotke, a ostaja Nemčija njihov najpomembnejši evropski trg.
Tudi širši evropski trend ni spodbuden – skupno število novih in razširjenih tujih naložb je lani znašalo 5383, kar pomeni petodstotni padec. Nemčija je pri tem zabeležila največji zdrs, saj se je število projektov zmanjšalo za 17 odstotkov, na 608. Kljub padcu sta bili Francija in Velika Britanija uspešnejši pri privabljanju tujih vlagateljev.
Po oceni Ahlersa Nemčija izgublja investicijsko privlačnost zaradi visokih stroškov dela, obremenjujoče davčne politike, cen energije, birokratskih ovir in počasne gospodarske rasti.