Povprečna napovedana verjetnost neplačila za slovenske gospodarske družbe se je po navedbah Ajpesa znižala drugo leto zapored in dosegla najnižjo raven v zadnjih sedmih letih.
Povprečna bonitetna ocena se je najbolj izboljšala gospodarskim družbam v dejavnostih pridobivanja rud, proizvodnje koksa in naftnih derivatov, potovalnih agencij, organizatorjev potovanj in s potovanji povezanih dejavnosti, ravnanja z odplakami ter prirejanja iger na srečo.
Poslabšanje bonitetnih ocen je medtem najbolj izrazito v dejavnostih zavarovanja, pozavarovanja in pokojninskih skladov, proizvodnje farmacevtskih surovin, javne uprave in obrambe, veterinarstva, v pomožni dejavnosti za finančne in zavarovalniške storitve ter veterinarstvu.
Največji delež dobrih bonitetnih ocen (SB1 do SB4) je za letos pripisan podjetjem iz dejavnosti zdravstva ter pravne in računovodske dejavnosti. Tu je dobro ocenjenih več kot 75 odstotkov gospodarskih družb, pri njih pa je letos po navedbah Ajpesa pričakovati bistveno manjšo pojavnost insolventnosti od povprečja slovenskega gospodarstva.
Pogosteje se lahko težave pri poslovanju in insolventnost pojavijo pri podjetjih, ki jih je Ajpes ocenil z ocenami med SB8 in SB10. Med njimi izstopajo tista iz dejavnosti storitve za rudarstvo, zračni promet in pridobivanje rud. "Pri gospodarskih družbah, katerih glavna dejavnost je ena od navedenih, letos pričakujemo bistveno večjo pojavnost plačilne nesposobnosti, kot to velja za povprečje slovenskega gospodarstva," so dodali.
Kot so predstavili minulo sredo, je slovensko gospodarstvo lani nadaljevalo okrevanje, ki se je pri družbah odrazilo v visoki rasti čistih prihodkov od prodaje (za 24 odstotkov), povečanju števila zaposlenih (za štiri odstotke) in rasti neto čistega poslovnega izida (za sedem odstotkov). Zaradi rasti stroškov, predvsem energije, se je sicer zmanjšala dobičkonosnost poslovanja. Neto dodana vrednost na zaposlenega je pri družbah dosegla 55.688 evrov, kar je štiri odstotke več kot leto prej.